Po wybuchu wojny w Ukrainie nasz projekt został zmodyfikowany w ten sposób, by pomóc osobom dotkniętym agresją rosyjską przebywającym w Ukrainie, jak i w Polsce.
Już w marcu część środków przeznaczona na działania szkoleniowe dla uczestników z Ukrainy została przekształcona w pomoc humanitarną. Dzięki naszemu szybkiemu przelewowi organizacja partnerska z Ukrainy (Агенція Сталого Розвитку АСТАР) zakupiła śpiwory dla mieszkańców gromady Kurachowe (obwód doniecki) oraz leki dla mieszkańców gromad Zełenodolśk (obwód dniepropietrowski), Kurachowe (obwód doniecki), Enerhodar (obwód zaporoski). Darowizna została także przeznaczona na zakup paliwa, dzięki któremu ewakuowano część mieszkańców miasta Wołnowacha (obwód doniecki).
Od kwietnia do początku sierpnia w naszym biurze realizowane były zajęcia integracyjne i językowe, podczas których dzieci i młodzież uchodźcza poznawała język polski, rozwijała swoją kreatywność i ćwiczyła różne techniki artystyczne. Był to czas wzajemnej integracji, poznawania swoich kultur i zwyczajów. Podręczniki do nauki języka zakupione ze środków projektowych pozwoliły dostrzegać postępy w przyswajaniu kolejnych tajników polskiej gramatyki, nowych słówek i zwrotów. A że nie samą nauką człowiek żyje, to staraliśmy się jak najaktywniej spędzić ten czas – przeprowadzaliśmy eksperymenty, robiliśmy prace plastyczne, graliśmy w różne gry i pozwaliśmy Lublin. Uczestnikom i realizatorkom dziękujemy za wzajemną wymianę doświadczeń i ten wartościowy czas.
Dziękujemy również Fundacji Edukacja dla Demokracji, która bardzo szybko zareagowała na sytuację w Ukrainie i pozwoliła nam dostosować działania tak, by jak najszybciej przyniosły jak najwięcej korzyści.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji oraz filmiku z działań.
Link: https://www.facebook.com/watch/?v=274457528214668&extid=CL-UNK-UNK-UNK-AN_GK0T-GK1C&ref=sharing