W ramach projektu w dniach 23-26 kwietnia przebywała w Lublinie grupa z Ukrainy. Stanowili ją młodzi ludzie, uczniowie szkół podstawowych ze Lwowa oraz Pustomytów, oraz seniorzy z tych miejscowości. W skład grupy wchodzili także przedstawiciele zespołu Centrum oraz lokalnych partnerów projektu (Szkoła Podstawowa nr 100 we Lwowie oraz Gromada Pustomyty).
Uczestnicy brali udział w różnych aktywnościach. Przedstawiciele zespołu brali udział w szkoleniu z metod pracy z grupami międzypokoleniowymi i arteterapii, i wizycie studyjnej w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych w Lublinie. W tym czasie młodzież i seniorzy uczestniczyli w warsztatach artystycznych w Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza i zwiedzaniu miasta.
Najważniejszym elementem wizyty były zaś wspólne dla wszystkich warsztaty integracyjne, które odbyły się pod koniec wizyty – 25 kwietnia w Hotelu Forum w Lublinie. W warsztatach brali udział zarówno uczestnicy projektu z Ukrainy, jak i polscy uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną (ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Lublinie) oraz seniorki. Warsztaty te miały na celu wsparcie integracji społecznej oraz ukazanie w praktyce, w jaki sposób stworzyć przyjazną przestrzeń do działań integracyjnych z osobami z niepełnosprawnościami oraz szczególnymi potrzebami. Wymiana doświadczeń i wspólne działanie przyniosły wiele radości, cennych znajomości i nowej wiedzy. Mamy nadzieję, że był to miły i owocny czas dla uczestników, a zdobyte informacje i umiejętności oraz wymiana doświadczeń będą inspirować w czasie dalszych działań projektowych. W Ukrainie Centrum Rzecznictwa Społecznego będzie prowadziło warsztaty artystyczne „majsterki” dla grup ukraińskich, w których skład wchodzą także osoby ze szczególnymi potrzebami i niepełnosprawnościami.
Projekt współfinansowany jest ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji
Wolności w ramach programu RITA – Przemiany w regionie, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.