Podsumowanie działań:

Po wybuchu wojny w Ukrainie nasz projekt został zmodyfikowany w ten sposób, by pomóc osobom dotkniętym agresją rosyjską przebywającym w Ukrainie, jak i w Polsce.
Już w marcu część środków przeznaczona na działania szkoleniowe dla uczestników z Ukrainy została przekształcona w pomoc humanitarną. Dzięki naszemu szybkiemu przelewowi organizacja partnerska z Ukrainy (Агенція Сталого Розвитку АСТАР) zakupiła śpiwory dla mieszkańców gromady Kurachowe (obwód doniecki) oraz leki dla mieszkańców gromad Zełenodolśk (obwód dniepropietrowski), Kurachowe (obwód doniecki), Enerhodar (obwód zaporoski). Darowizna została także przeznaczona na zakup paliwa, dzięki któremu ewakuowano część mieszkańców miasta Wołnowacha (obwód doniecki).
Od kwietnia do początku sierpnia w naszym biurze realizowane były zajęcia integracyjne i językowe, podczas których dzieci i młodzież uchodźcza poznawała język polski, rozwijała swoją kreatywność i ćwiczyła różne techniki artystyczne. Był to czas wzajemnej integracji, poznawania swoich kultur i zwyczajów. Podręczniki do nauki języka zakupione ze środków projektowych pozwoliły dostrzegać postępy w przyswajaniu kolejnych tajników polskiej gramatyki, nowych słówek i zwrotów. A że nie samą nauką człowiek żyje, to staraliśmy się jak najaktywniej spędzić ten czas – przeprowadzaliśmy eksperymenty, robiliśmy prace plastyczne, graliśmy w różne gry i pozwaliśmy Lublin. Uczestnikom i realizatorkom dziękujemy za wzajemną wymianę doświadczeń i ten wartościowy czas.
Dziękujemy również Fundacji Edukacja dla Demokracji, która bardzo szybko zareagowała na sytuację w Ukrainie i pozwoliła nam dostosować działania tak, by jak najszybciej przyniosły jak najwięcej korzyści.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji oraz filmiku z działań.
Link: https://www.facebook.com/watch/?v=274457528214668&extid=CL-UNK-UNK-UNK-AN_GK0T-GK1C&ref=sharing

 


W styczniu ruszył nasz nowy projekt realizowany we współpracy z partnerem z Ukrainy – ASTAR (Facebook organizacji: Агенція Сталого Розвитку АСТАР).

Chcąc przekazać doświadczenie w organizacji wolontariatu dla uczestników z Ukrainy, przeprowadzimy szkolenia on-line z zakresu edukacji obywatelskiej. Po nich pięć najaktywniejszych osób przyjedzie na staże do Polski. W ich trakcie uczestnicy będą mogli zapoznać się z działaniami naszej fundacji oraz wezmą udział w kilku wizytach studyjnych i praktykach w innych organizacjach pozarządowych z Lublina, które zaangażowane są w promocję wolontariatu wśród młodzieży oraz osób dorosłych.

Ostatnim działaniem w projekcie będzie opracowanie standardów funkcjonowania centrum wolontariatu przez naszego Partnera z Ukrainy. Dzięki temu na koniec roku 2022 w Chmielnickim powstanie pierwsze Centrum Wolontariatu.

Projekt jest współfinansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu RITA – Przemiany w regionie, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.

 

RITA - Przemiany w regionie | Fundacja KReAdukacja Lublin