Drugi i trzeci tydzień kwietnia upływał w naszej Fundacji pod znakiem STP. KReAdukacja po raz kolejny miała szansę pokazać  Polskę grupie 12 studentów z Rosji, Białorusi i Ukrainy.  Tak, jak już od kilku lat, uczestnicy tego programu, finansowanego ze środków Polsko ? Amerykańskiej Fundacji Wolności, poznawali Polskę i Lubelszczyznę w bardzo wielu różnych wymiarach:

– sektor publiczny i ideę samorządu terytorialnego poznali dzięki tematyczny warsztatom i  wykładom, ale przede wszystkim podczas spotkań w Urzędzie Miasta Lublin ? spotkanie z Panią Wiceprezydent Katarzyną Mieczkowską ? Czerniak i Panem Sekretarzem Andrzejem Wojewódzkim oraz w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego, gdzie spotkali się z Panem Wicemarszałkiem Krzysztofem Grabczukiem

– polskie szkolnictwo wyższe ? jeden z najciekawszych dla uczestników tematów ? było przybliżane w czasie spotkań w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji (spotkanie m.in. z Panią Rektor Anna Zarębską) oraz na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II (ze studentami rozmawiał prorektor ds. studenckich, dr hab. Krzysztof Narecki). Trochę ?mniej formalnie? uczestnicy STP poznawali Uniwersytet Marii Curie ? Skłodowskiej. Tajemnice tej lubelskiej uczelni odsłaniali członkowie Zarządu Uczelnianego Samorządu Studenckiego UMCS.

– trzeci sektor, czyli organizacje pozarządowe i możliwości ich funkcjonowania w Polsce poznali podczas spotkań w Fundacji Aktywności Obywatelskiej, Fundacji Inicjatyw Menedżerskich oraz oczywiście podczas licznych wizyt w biurze KReAdukacji 😉  A całkiem  nowy dla uczestników temat spółdzielni socjalnych próbowaliśmy wyjaśniać podczas spotkania z przedstawicielami Kawiarnio ? Księgarni ?Spółdzielnia?

– media w Polsce ? temat ciekawy przede wszystkim dla osób, którzy chcą się zajmować dziennikarstwem (ale i pozostali chcieli wiedzieć, jaki wpływ na społeczeństwo mogą mieć media) rozwinęliśmy w czasie wizyty w Telewizji Lublin oraz w Kurierze Lubelskim (spotkanie z redaktorem naczelnym Panem Dariuszem Kotlarzem).

– jak to bywa w KReAdukacji ? trzeba się wykazać 😉 Dlatego zawsze elementem naszego programu w czasie wizyt studyjnych są praktyki. I po raz kolejny odbyły się one w prowadzonym przez Fundację Rozwoju Wolontariatu Programie Projektor oraz w Akademickim Radiu Centrum. Nasi studenci ? praktykanci przygotowali i zorganizowali zajęcia dla dzieci ze Szkoły Podstawowej w Lublinie oraz przygotowali materiały radiowe, m.in. wywiady dotyczące ulubionych przez mieszkańców miejsc Lublina, czy też tego, jak lublinianie postrzegają Ukraińców.

– jeden dzień cała grupa spędziła w Warszawie. W stolicy odwiedziliśmy Parlament (gdzie uczestnicy zadali baaaardzo dużo pytań o to, jak pracują polscy reprezentanci Narodu), Pałac Prezydencki, Park Łazienkowski, Stare Miasto i Centrum Nauki Kopernik.

– to, co najbardziej zainteresowało uczestników, to oczywiście życie codzienne w Polsce. Oprócz zwyczajnych rozmów z polskimi studentami, podczas których mogli otrzymać odpowiedzi na interesujące ich pytania, pokazaliśmy im, ile trzeba wysiłku, żeby uzyskać w Polsce prawo jazdy (wizyta w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego) oraz ? tu już wysiłek jest mniejszy 😉 ? jak w Polsce bierze się ślub (wizyta w Urzędzie Stanu cywilnego, połączona z obecnością na ślubie przypadkowej, szczęśliwej pary).

– Oczywiście staraliśmy się pokazać naszym studentom jak najwięcej Lublina i Lubelszczyzny.  Grupa mogła poznać Lublin i z góry (Wieża Trynitarska) i z dołu (Podziemia Lubelskie i Piwnica Pod Fortuną). Zwiedzano także Archikatedrę Lubelską, Skansen i Muzeum na Majdanku. Uczestnicy odwiedzili także dwa urokliwe miasteczka naszego regionu ? Nałęczów i Kazimierz Dolny. A tak ważną dla Lublina kulturę poznawali m.in. w czasie spektaklu  ?Na końcu łańcucha? w Teatrze Osterwy.

Mimo dość niesprzyjającej pogody (zima w kwietniu :/) te dni miedzy 8 a 19 kwietnia były bardzo aktywne, miłe i ?słoneczne?. Możecie się Państwo o tym przekonać oglądając galerię zdjęć z wizyty oraz dwa filmiki z uczestnikami w rolach głównych. Serdecznie zapraszamy! 

Facebook – Galeria Zdjęć Każdego Dnia Pobytu Uczestników

Study Tours to Poland 2013 Oczami Uczestników

STP 2013 Harlem Shake