Działania edukacyjno ? integracyjne wśród społeczności lokalnej dzielnicy Czechów? realizowany był przez Fundację Działań Edukacyjnych KReAdukacja w partnerstwie z XIV Liceum Ogólnokształcącym im. Zbigniewa Herberta w Lublinie w okresie od marca do lipca 2010 r. Ideą projektu była integracja oraz aktywizacja społeczno ? kulturalna młodzieży licealnej związanej z Czechowem oraz mieszkańców tej dzielnicy. Realizacja tych idei odbywała się poprzez działania z zakresu edukacji nieformalnej oraz stworzenie przez młodzież własnych inicjatyw społeczno ? kulturalnych wśród mieszkańców Czechowa
z wykorzystaniem warsztatu fotograficzno ? dziennikarskiego.
W projekcie wzięła udział grupa licealistów, dla których przygotowano cykl spotkań i szkoleń z zakresu:
-
Animacji społeczno ? kulturalnej
(prowadzący: Urszula Bylica, Zakład Pedagogiki Kultury UMCS) -
Działalności społecznej w tym działań z obszaru Trzeciego Sektora
(prowadzący: Sylwia Pyzik, Fundacja Działań Edukacyjnych KReAdukacja) -
Pamięci i dziedzictwa niematerialnego Lublina oraz dzielnicy Czechów
(prowadzący: Joanna Zętar, Ośrodek Brama Grodzka ? Teatr NN) -
Idei Europejskiej Stolicy Kultury (prowadzący: Darek Figura, Warsztaty Kultury)
Młodzież wzięła także udział w warsztatach fotograficzno ? dziennikarskich, prowadzonych przez Dorotę Plizgę oraz Tomasza Peciakowskiego. W trakcie tych zajęć uczestnicy projektu zgłębiali tajniki warsztatu fotografa i reportera pod kątem możliwości wykorzystania tych metod w trakcie realizacji autorskich projektów animacyjnych.
Dla uczestników projektu stworzono także dodatkowy moduł w postaci warsztatów filmowych, które pozwoliły im nabyć nie tylko nowe umiejętności z zakresu realizacji materiałów filmowych, ale dodatkowo wzbogaciły ich wiedzę, jak wykorzystywać tę technikę na potrzeby działań o charakterze społeczno ? kulturalnym. Warsztaty poprowadziła Karolina Kryczka z Ośrodka Brama Grodzka ? Teatr NN.
W trakcie realizacji własnych projektów młodzież miała okazję spotkać się i podyskutować
z dziennikarką ?Kuriera Lubelskiego? – Ewą Czerwińską oraz fotoreporterem współpracującym z tą Redakcją – Jackiem Babiczem.
Ponadto zorganizowana została konferencja panelowa ?Od dzielnicy do stolicy”.
O możliwościach kreatywnego działania w Lublinie?, otwarta dla wszystkich mieszkańców miasta. W konferencji wzięli udział osoby aktywne w obszarze działań społeczno ? kulturalnych:
-
Zdzisław Hofman (Prezes Fundacji Rozwoju Wolontariatu)
-
Magdalena Linkowska (Biuro Projektu Lublin Europejska Stolica Kultury 2016)
-
Maryla Wosik (Dzielnicowy Dom Kultury Czechów ? DKF 16, Galeria POMOST)
-
Aleksandra Gulczyńska (Prezes Stowarzyszenia Homo Faber)
-
Tomasz ?Maped? Pizoń (artysta, animator kultury)
Dyskusję poprowadziła Marta Grzymkowska z redakcji kulturalnej Radia Centrum. W spotkaniu wzięli także udział nauczyciele oraz Dyrekcja XIV Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta w Lublinie.
Wszystkie te działania miały za zadanie przygotowanie młodzieży biorącej udział w projekcie do realizacji autorskich projektów fotograficzno ? dziennikarskich realizowanych na terenie dzielnicy Czechów. Efektem tych działań są prace prezentowane na wystawie ?To jest Czechów!?, która tworzy obraz Czechowa widzianego oczami młodych ludzi zwianych z tą dzielnicą. Jednocześnie ukazuje ona możliwości wykorzystywania słowa i obrazu w badaniu i opisywaniu otaczającej nas rzeczywistości. Wystawa prezentowana była dotychczas w: XIV Liceum Ogólnokształcącym im. Zbigniewa Herberta w Lublinie, Dzielnicowym Domu Kultury ?Czechów?, Kościele pw. Dobrego Pasterza w Lublinie oraz w budynku Poczty Głównej w Lublinie.
Mamy nadzieję, że projekt ?Młodzież dla Czechowa? stanie się inspiracją do podejmowania działań na rzecz lokalnych wspólnot osiedlowych, co może zaowocować wzrostem postaw obywatelskich oraz poczucia tożsamości społeczno ? kulturalnej w odniesieniu do lokalnej ?małej ojczyzny?, jaką stanowią dla nas wszystkich nasze osiedla i dzielnice.
Zapraszamy do obejrzenia reportaży przygotowanych przez uczestników projektu ?Młodzie dla Czechowa. Działania edukacyjno-integracyjne wśród społeczności lokalnej dzielnicy Czechów.?, który był współfinasowany ze środków Miasta Lublin.
Reportaże są w postaci prezentacji flashowych, które otwierają się po kliknięci
w odpowiedni link. Przejścia pomiędzy slajdami za pomocą kliknięć myszką. ?Rozmowy? to plik pdf.
Kulisty Dobrego Pasterza ? autorzy: Agata Jeżyna, Anna Purc, Natalia Rafalska, Karol Gieroba, Paweł Szczęśniak
Czechów ? dzielnica wolności! – autorka: Olga Szczęsna
Miejsce spotkań ? Dzielnicowy Dom Kultury ? autorki: Renata Kulfan, Aneta Płońska, Justyna Trójczak
Budowa (bez)zgody ? autorzy: Katarzyna Kulesza, Piotr Smit
Mieszkam na Czechowie? – autorka: Agnela Hemperek
Zielone szaleństwo – autor: Grzegorz Gola
Patronat medialny:
Kurier Lubelski i Akademickie Radio Centrum
Projekt zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin